ETKB Bakan Yardımcısı Sayın Mithat Cansız Açıklamalarda Bulundu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sayın Mithat Cansız, 1-4 Aralık 2018 tarihleri arasında Türkiye Madenciler Derneği (TMD) tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘3. Uluslararası Madenlerde İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı ve Sergisi’nin açılışında yaptığı konuşmada, işletme güvenliği sağlanmayan madenlere karşı "sıfır tolerans" uygulaması kapsamında çok sayıda düzenlemeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

MİGEM Genel Müdürü Sayın Dr. Hasan Hüseyin Erdoğan’ın da katıldığı konferansta gerçekleştirdiği konuşmasına tüm madencilerin “4 Aralık Dünya Madenciler Günü”nü kutlayarak başlayan Sayın Cansız, madenleri risk gruplarına göre üçe ayırdıklarını, daha önce 2-3 yılda bir denetlenen ruhsat sahalarının artık risk büyüklüğüne bağlı olarak düzenli bir şekilde denetlendiğini belirtti.

Yapılan denetlemeler için alanda en az 5 yıl çalışmış 70 uzman istihdam ettiklerini dile getiren Sayın Cansız, yeni uzmanların da Bakanlık bünyesine katılacağını ve yetkin personel istihdamının devam edeceğini kaydetti.

Denetimlerin objektif olarak belirli usul ve esaslar çerçevesinde yapılması için bir kitapçık hazırladıklarını ifade eden Sayın Cansız, hedeflerinin madenlerde sıfır ölümlü kaza olduğunun altını çizerek şunları kaydetti; "Bütün personel buna göre denetim yapıyor. Denetimler artık çok daha objektif ve fazla yapılıyor. 2018'de 7 bin 525 maden ruhsatını yani 10 bin 500 maden ocağını denetledik. Güvenliği tehdit eden bin 776 işletmenin faaliyetlerini durdurduk. Geçmiş yıllara göre daha sıkı ve objektif denetleme yapıyoruz. Biz 2023'e geldiğimizde yılda 14 bin sahanın nitelikli ve objektif bir şekilde denetlenmesini hedefliyoruz. Bu her yılda ortalama iki defa denetleme demektir."

Maden İşleri Genel Müdürlüğü bünyesindeki işlem ve hizmetlerdeki hızı, kaliteyi ve şeffaflığı artırmak adına geçen yıl eylülde e-Maden uygulamasının başlatıldığını, e-Maden sayesinde ruhsat hukukuna ilişkin 700'ü aşkın iş ve işlemin elektronik ortama aktarılacağını dile getiren Sayın Cansız, “Böylece bürokrasinin azaltılması sağlanacak. 2019 yılının başında devreye alacağımız e-maden ile madencilik sektörünü Endüstri 4.0 standartlarında uluslararası nitelikleri haiz bir noktaya taşımış olacağız." diye konuştu.

 

Haberin fotoğrafları: