Bakan Dönmez'den Altın Üretimi Açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 2020 yılında altın üretiminin Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarak 42 tona ulaştığını belirtti.

Altın Madencileri Derneği temsilcilerini kabulünde konuşan Sayın Dönmez, Türkiye'nin altın üretimine 2001 yılında 1.4 tonla başladığını, 20 yılda toplam 382 ton altın üretildiğini, bu üretimle devletin kazancının 76 ton altına eşdeğer vergi geliri olduğunu ifade etti.

Türkiye'de yerli ve yabancı toplam 18 altın madeninin üretime devam ettiğini belirten Sayın Dönmez, "20 yeni altın madeni projesi de yatırım için gün sayıyor. İnşallah bu projelerin de devreye girmesiyle altın üretimimizi 100 tona çıkaracağız. Hedefimiz, altın ihtiyacımızı önce yerli kaynaklardan sağlamak, altın kaynaklı cari açığı önemli ölçüde azaltmak, bu alandaki istihdamı artırmak." diye konuştu.

2020 yılı başında altın üretiminin 40-45 ton arasında olmasının hedeflendiğine dikkati çeken Sayın DÖNMEZ, "Altın üretimimiz salgına rağmen yılsonunda Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarak 42 tona ulaştı. Böylece ekonomimize 2,4 milyar dolarlık bir katkı sağladık." dedi. Sayın Dönmez, geçen yıl 2019'a göre yüzde 123 artışla 25,2 milyar dolarlık altın ithal edildiğini ve altının Türkiye'de büyük oranda yatırım amacıyla değerlendirildiğini söyledi.

Sayın Dönmez, altın madenciliğinde bugüne kadar toplam 6 milyar dolarlık yatırım yapıldığını ifade ederek sektörde 13 bin 200 kişinin doğrudan istihdam edildiğini, sektörün ailelerle birlikte yaklaşık 50 bin kişinin geçim kaynağı olduğunu bildirdi.

Türkiye için Karadeniz'de bulunan rezerv ne kadar değerliyse, yenilenebilir enerjideki her bir kilovatsaat üretim ne kadar değerliyse   altın madenciliğinin de aynı oranda değerli olduğunu vurgulayan Sayın Dönmez, Türkiye'nin ithal ettiği altının yarısını üretmesi durumunda 12,5 milyar doların ülkede kalacağının altını çizdi.