25. Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı Düzenlendi

25. Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı, 27-30 Mart 2019 tarihlerinde İzmir’de düzenlendi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen fuarın açılışında konuşan Maden ve Petrol İşleri Genel Müdür V. Sayın Mehmet BIÇKICI, doğal taş sektörünün madencilik sektörü içinde önemli bir yere sahip olduğuna değinerek, “17.000 maden arama ve işletme ruhsatının. 2.500 adedinin doğal taş arama ve yine yaklaşık 2.500 adet doğal taş işletme ruhsatının olduğunu görüyoruz. Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü olarak bu ruhsatların denetimi olarak görevlerimiz dışında madencilik sektörünün bir vizyon kazanması ve sektöre rehberlik edebilmesi hususunda çaba harcamaktayız.” dedi.

Madencilik sektörünün GSMH içerisindeki payının artması gerektiğinin altını çizen Sayın BIÇKICI, “Madencilik sektörünün GSMH içerisindeki payının %1’den en az olduğunu görmekteyiz. Bu veriler, bizlere madencilik sektörümüzün olması gereken yere ulaşması için yapılması gerekenleri tespit etmek ve bu konuda çalışma önceliği veriyor. Yeniden yapılandırılan Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü olarak sektörümüzün olması gereken yere daha hızlı gelmesini sağlayacağız ve 2023 yılı hedefleri çerçevesinde ihracatımızın en azından %5lik kısmının madencilik sektöründen olması için çabalayacağız.” şeklinde konuştu.

Fuarın doğal taş sektör temsilcilerini buluşturması açısından çok önemli bir yere sahip olduğuna dikkat çeken Sayın BIÇKICI, “ Sadece üretmek yeterli değil. Ürettiğini satabilmek de önemli. Yirmibeşincisi düzenlenen bu uluslararası fuar ile esasında üreticiler ve tüketiciler bir araya gelmek suretiyle bunu gerçekleştirmiş olacaklar.”  dedi.

Fuar kapsamında düzenlenen V. Uluslararası Taş Kongresi’nin ikinci gününde, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü Doğal Taş Dairesi Başkanı Sayın Mümin AYDIN da “MAPEG’in Doğal Taş Madenciliği’ndeki Yeri ve Önemi” isimli bir sunum gerçekleştirdi.

Yine fuar kapsamında düzenlenen “Dünya Taş Forumu”, “Designer Habitat Workshop” ve “Genç Yaratıcı Fikirler Platformu” etkinliklerde alanında önemli işlere imza atmış kişiler deneyimlerini aktardı.

Fuarda toplam 30.000 ton ağırlığında 1.500 adet ham blok, yarı işlenmiş ve işlenmemiş doğal taşlar ile mermer üretiminde ve işlenmesinde kullanılan makineler sergilendi.

Fuara yerli firmaların yanı sıra Almanya, Amerika, Azerbaycan, Belçika, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin, Danimarka, Fransa, Güney Afrika, Hindistan, Hong Kong, Irak, İngiltere, İran, İspanya, İsviçre, İtalya, Japonya, Katar, Mısır, Moritus, Polonya, Rusya, San Marino, Suudi Arabistan, Vietnam ve Yunanistan’dan firmalar da katıldı.

4 gün süren fuarda, 1.160 firma katılım sağlarken, fuarı 9.790’ı uluslararası ziyaretçi olmak üzere toplam 63.314 kişi ziyaret etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Haberin fotoğrafları: