3. Madencilik Çalıştayı Düzenlendi

Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) tarafından “Hayatımız Maden” mottosuyla düzenlenen Madencilik Çalıştayı’nın üçüncüsü, 16 Kasım 2019 tarihinde İzmir’de gerçekleştirildi.

“Ülkemiz Madenciliğinde Başarı Öyküleri”, “Yaşamın Temeli Maden” ve “Sürdürülebilir Madencilik İçin Yasal Düzenlemeler ve Mevzuat” oturumlarından oluşan ve sektörün önde gelen paydaşlarının katıldığı çalıştayda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Sayın Şeref KALAYCI, “Yaşamı fonksiyonel hale getiren araç ve gereçlerin tümüne yakını madenciliğin sonucudur. Ülkemizde çok çeşitli madenler var ancak karmaşık jeolojik yapımız maden armayı zorlaştırıyor. Dünyada yer altı kaynakları sıralamasında 132 ülke arasında üretim değeri açısından 28., maden çeşitliliği bakımından da 10. sırada yer alıyoruz. Ülkemiz; metalik madenler, enerji hammaddeleri ve jeotermal kaynaklar açısından zengin. Yerli kaynakların ekonomiye kazandırılması ve değer zincirinin oluşturulması Bakanlığımızın temel hedefi. Yeni Maden Kanunu çalışmalarımız da devam ediyor. Bu kanunu madencilik sektörüyle beraber çalışarak, el ele çıkaracağız.” dedi.
Ticaret Bakan Yardımcısı Sayın Rıza Tuna TURAGAY yaptığı konuşmada,Madenciliğin sanayiye ve ticarete katkısı ortada. Biz de Bakanlık olarak madencilik sektörüne çok önem veriyoruz. Türkiye olarak madencilikte 4.7 milyar dolara ulaşan bir ihracatımız var. Bunun 1.9 milyar doları ise mermerden geliyor. Dünyada ise bu rakam totalde 16-17 milyar doları buluyor. Hacim olarak ise dünya rezervleri 15 milyar metreküp iken bizde bu rakam 5.1 milyar metreküp oluyor. Bu da aslında katma değerli ürün satışında daha yol almamız gerektiğini gösteriyor. Devletimiz ve bakanlıklarımız olarak bu konuda desteğimiz tam. 2019 yılında tam 14 ticaret heyeti düzenlendi ve bizler de desteğimizi gösterdik.” dedi.
“Sürdürülebilir Madencilik İçin Yasal Düzenlemeler ve Mevzuat” oturumunda konuşan Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürü Sayın Cevat GENÇ, göreve başladıklarından bu yana sektörün sorunlarını dinlediklerini, neler yapılabileceği konusunda çalışmalar yaptıklarını ve artık çözüm bulma aşamasında olduklarını dile getirdi. Bakanımız Sayın Fatih DÖNMEZ’in “Madencinin önünü açın, problemleri tespit edin ve bir an önce önerilerinizi getirin” talimatıyla Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Sayın Şeref KALAYCI ile gece gündüz demeden yeni Maden Kanunu üzerinde çalıştıklarını belirten Sayın GENÇ, sektörden de bu çalışmalara destek vermesini, kanun çalışmalarında sektörün önerilerinin çok kıymetli olduğunu belirtti.
Sayın GENÇ; “Burada şahısların gayreti meselesi yok, biz sürdürülebilir madencilikten bahsediyor ve “Hayatımız Maden” diyoruz. Ülkemiz var olduğu sürece bu iş olacak. Öyleyse bizim sade, anlaşılabilir ve uzun yıllar geçerliliğini koruyacak bir kanun yapmamız lazım. Kanun yapma sürecine ömürlerini bu işin içinde geçiren STK’lar da dahil olduğu taktirde, tüm paydaşların razı olacağı ve sektörün önünü açtı diyebileceğimiz bir kanuna sahip olacağımızı düşünüyorum. Ayrıca, ileriki noktalarda kaynak planlaması yapacağız, çünkü ülkemizde istihdama da ihtiyaç var, gelire de ihtiyaç var; bu konuda bizim de müteşebbislere rehber olmamız lazım.” Şeklinde konuştu.
Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mevlüt KAYA ise konuşmasında, “İnadına Üretim, İnadına İhracat” sloganıyla hareket ettiklerini ve 2019 yılının Ocak -Ekim döneminde Türkiye’ye 3,6 milyar dolar döviz kazandırdıklarını belirterek madencilik sektörünün, 15 milyar dolar ihracat rakamına ulaşacak potansiyele sahip olduğunu vurguladı.
            Madencilik Çalıştayı’na; Genel Müdür Yardımcısı Sayın Mustafa SEVER, Genel Müdür Yardımcısı V. Sayın Murat Halit DURCEYLAN ve Daire Başkanları da katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Haberin fotoğrafları: