Bakan Dönmez Altın Rezervi Bulunan Sahayı Ziyaret Etti

Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Sayın Fatih DÖNMEZ, 03 Şubat 2021 tarihinde Bilecik'in Söğüt ilçesinde altın rezervi tespit edilen Gübretaş'a ait sahayı ziyaret etti.

Türkiye'nin geçen yıl 42 tonluk rakamla altın üretiminde bir rekor kırdığını vurgulayan Sayın DÖNMEZ, “Bundan 20 yıl önce birkaç kilogram mertebesinde olan altın üretimini artık tonlarla ifade ediyoruz. Hedefimiz, 5 yıl içerisinde yıllık 100 ton üretime ulaşmak ve böylece dünyada 100 tonun üzerinde üretim yapan 10 ülke arasına girmek. Geçen yıl çok sevinerek söyleyemeyeceğimiz bir başka rekorumuz daha vardı; altın ithalatında önemli bir rekor kırıldı ve neredeyse 25 milyar dolarlık altın ithalatı söz konusu oldu.” dedi.

Özellikle son 5 yılda gerek Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü gerekse özel sektör eliyle yaklaşık 400 ton üretilebilir nitelikte altın rezervi keşfedildiğini belirten Sayın DÖNMEZ, "Bunları şu anda özel sektör eliyle üretime aldığımız yerlerimiz var." ifadesini kullandı.

Söğüt ilçesinde tespit edilen altın rezervine dair önemli bilgiler veren Sayın DÖNMEZ, şunları kaydetti:

"İnşallah 2022 yılı sonuna kadar, en geç 2023 yılında bu sahadan ilk altın üretimini gerçekleştireceğiz. Hem açık işletme olacak hem de yer altı işletmesi şeklinde planlanıyor. Burada 1,92 milyon onsluk üretilebilir rezerv var. Başka bir ifadeyle 60-65 tonu kesin olmakla birlikte bu ilave keşiflerle, sondajlarla 100 tona kadar çıkabilecek bir potansiyelden bahsediyoruz. Son derece modern, çevre kurallarına uygun ve saygılı bir işletmecilik planlanıyor. İşletmede 800-1000 kişi doğrudan istihdam söz konusu. Türkiye artık eskisi gibi değil, altın madenciliği işletmeciliğinde dünyaya örnek işletmelere sahip bir ülke. İnşallah burada en kısa sürede başta yöre halkına olmak üzere milletimize bu ekonomik rezervi katmanın sevincini birlikte yaşayacağız."

Söz konusu ziyarete Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Mehmet Muharrem KASAPOĞLU, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürü Sayın Cevat GENÇ ve Maden ve Petrol İşleri Genel Müdür Yardımcısı Sayın Murat Halit DURCEYLAN da katıldı.

.

 

 

 

 

 

 

 

Haberin fotoğrafları: