11. Türkiye Enerji Zirvesi Gerçekleştirildi

11. Türkiye Enerji Zirvesi, “Enerji’nin Kalbi Antalya’da Atıyor” temasıyla 21-23 Kasım 2021 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirildi.

Zirvenin açılışında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih DÖNMEZ,

Karadeniz'deki doğal gaz keşfine yönelik çalışmaların hızla devam ettiğini belirterek şunları kaydetti:

"Temmuz ayında Türkali-2 kuyumuzun rezervuar-2 ve rezervuar-3 testlerini başarıyla tamamlamıştık. Karadeniz gazını ilk defa o gün orada yaktık. Bu hafta Türkali-2 kuyumuzun rezervuar-1 testinde günlük 650 bin metreküp gaz akışına ulaştık. Sakarya Gaz Sahası'na ilişkin bütün mühendislik çalışmalarını tamamladık. Yüksek nitelikli boruların siparişlerini verdik. Alanında uzman, yetkinliği üst seviyede olan bir şirketle birlikte yürüteceğiz bu işi. 2022'nin baharında suyun altına boruları yerleştirerek ilk kaynağı yapacağız inşallah."

Dördüncü sondaj gemisinin de 2022 yılının bahar aylarında Türkiye'ye ulaşacağını aktaran Sayın DÖNMEZ, "Dördüncü gemimiz çift kule tasarımına, sert deniz şartlarında çalışabilecek kabiliyete sahip. Yüksek basınçlı rezervuarlarda dahi daha emniyetli şekilde çalışıyor. Karadeniz gazında bütün hesabı kitabı 2023 yılına göre yaptık." değerlendirmesinde bulundu.

Zirvenin üçüncü gününde, “Türkiye'de Arama-Üretim Yatırımları: Sakarya Gaz Sahasının Geliştirilmesi ve Karada Devam Eden Faaliyetler” konulu bir oturum gerçekleştirildi. Oturuma; MAPEG Genel Müdür Yardımcısı Sayın Sami SARIYILDIZ, TPAO Arama Daire Başkanı Sayın Ali Rıza TOYGAR, Arar Petrol & Gaz Arama A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Fatih ALPAY ve PETFORM Genel Sekreteri Sayın Murat KALAY katıldı.

 

 

 

 

Haberin fotoğrafları: