Türkiye Madenciler Derneği tarafından 4 Aralık Dünya Madenciler Günü kapsamında düzenlenen Türkiye Ekonomisinde Madenciliğin Rolü Konferansı Ankara'da gerçekleştirildi.

Etkinliğin açılışında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Sayın Abdullah TANCAN, madenciliğin bütün sanayi dallarına doğrudan veya dolaylı olarak girdi sağlayan birincil sanayi faaliyeti olduğunu vurgulayarak, "İnsan ve toplum hayatında vazgeçilmez bir yer tutan madencilik, gelişmiş ülkelerin bugünkü teknoloji ve refah düzeyine ulaşmalarında çok önemli bir rol oynamıştır. Madencilik sektörü, ekonomik kalkınmada lokomotif sektör olmaya devam edecek." diye konuştu. Madencilik sektörünün gayri safi yurt içi hasılaya katkısının 2022 yılında 2002 yılına göre 70 kat yaklaşık 204,7 milyar liraya yükseldiğini aktaran Sayın TANCAN, şunları ifade etti:

"Öncelik ülkenin sanayi ihtiyaçlarını mümkün olduğu miktarda yerli kaynaklardan karşılanması. Sahip olduğumuz kaynakları ekonomiye kazandırmak için sektörümüzle yakın temas içerisinde olmaya devam edeceğiz. Bakanlık olarak madencilerimizin güvenli bir ortamda yatırımlarını yapmaları için her türlü imkanı ve kolaylığı sağlamakta kararlıyız."

MAPEG Genel Müdürü Sayın Arslan NARİN, Genel Müdür Yardımcıları Sayın Fatih DUMANLI ve Sayın Sami SARIYILDIZ ile Daire Başkanlarının da katıldığı konferansta, "Madencilik ve Ekonomi" ve Sektörel Strateji ve Politikalar" oturumları gerçekleştirildi.

Resim Galerisi

Her Hakkı Saklıdır , © MAPEG 2024