Madencilik faaliyetlerinin en az arama ve işletme faaliyetleri kadar önemli bir aşaması da hiç şüphesiz rehabilitasyon faaliyetleridir. Madencilik faaliyetlerinin sona erdiği alanlarda gerçekleştirilen ve ülkemizde son derece güzel örneklere sahip olan rehabilitasyon faaliyetleri kamuoyunda hak ettiği değeri yeterince görememektedir.

Bu durumun önüne geçilmesi ve madenciliğin kamuoyundaki olumsuz algısının değiştirilmesi amacıyla Genel Müdürlüğümüz tarafından 13 Haziran 2022 tarihinde Türkiye Geneli Rehabilite Edilmiş Sahalar ile Madencilik Sosyal Sorumluluk Çalışmalarının Tespiti Projesi (TÜRMES) başlatılmıştır. Proje kapsamında, ülke genelinde gerçekleştirilen rehabilitasyon faaliyetleri; insansız hava araçları ile mahallinde görüntülenerek bu kapsamda dikilen ağaç sayısı, ağaç türü, alan miktarı, alanın kullanım durumu ile ilgili bir envanter oluşturularak e-Katalog halinde yayımlanmıştır.

Geçen süre zarfında sektör paydaşları tarafından büyük ilgi gören projeye destek veren maden şirketlerine, orman bölge müdürlüklerine, belediyelere ve diğer kamu kuruluşlarına teşekkür ederiz.

Kataloga erişim için Tıklayın.

Her Hakkı Saklıdır , © MAPEG 2024