Petrol ve Doğal Gaz Platformu Derneği (PETFORM) tarafından düzenlenen 15. Hidrokarbon Arama-Üretim Sektörü İstişare Toplantısı 5 Aralık 2023 tarihinde Ankara'da gerçekleştirildi.

Etkinliğin açılışında konuşan MAPEG Genel Müdürü Sayın Arslan NARİN, Türkiye'de son yıllarda petrol ve doğal gaz alanında önemli başarılara imza atıldığını söyledi. Saha faaliyetleri kapsamında, 2023 yılı Ekim ayı sonu itibarıyla kara ve deniz alanlarında toplam 1.388 kilometrekare ve 11 bin 230 kilometrekare üç boyutlu sismik etüt çalışması yapıldığını dile getiren Sayın NARİN, "Petrol sektöründe bu yıl 33'ü yerli 10'u yabancı sermaye olmak üzere 43 şirketle arama ve üretim faaliyetine devam edilmekte." ifadesini kullandı. Açılan kuyu sayısının her yıl arttığını belirten Sayın NARİN "2020 yılında ham petrol fiyatlarındaki değişkenlik ve pandeminin etkisiyle toplamda 106 kuyu açılmışken, 2021 yılında 175 ve geçtiğimiz yıl 191 adet kuyu açılmıştır. Bu yıl 195 adet kuyu açılarak toplamda 418 bin metrekare sondaj gerçekleştirmiştir. Yıl sonu itibarıyla bu rakamların daha da yukarıya çıkmasını bekliyoruz." diye konuştu.

Geçen yılın aynı ayıyla karşılaştırıldığında ham petrol üretiminde yüzde 14, doğal gaz üretiminde yüzde 80 artış olduğunu belirten Sayın NARİN, şunları kaydetti:

"2023 yılı Ekim ayı itibarıyla ülkemiz tarihinde rekor kırılarak ham petrolde günlük 86 bin varil, doğal gazda günlük 4 milyon 700 bin metreküp üretime ulaşılmıştır. Son 22 yılda petrol arama ve üretim faaliyetleri için 19 milyar dolara yakın yatırım gerçekleştiğini görmekteyiz. Bu yatırımın yüzde 68'i kamu, yüzde 32'si ise yerli ve yabancı sermayeli özel şirketler tarafından yapılmıştır."

MAPEG Genel Müdür Yardımcısı Sayın Sami SARIYILDIZ, Petrol Arama, Üretim ve Ruhsatlandırma Dairesi Başkanı Sayın Gökhan KARAN ve MAPEG teknik personelinin de katıldığı toplantıda sektör temsilcileri görüş alışverişinde bulundu.

 

Resim Galerisi

Her Hakkı Saklıdır , © MAPEG 2024