29. Marble İzmir-Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı'nın açılışı, İzmir Valisi Sayın Süleyman ELBAN'ın katılımlarıyla 17 Nisan 2024 tarihinde gerçekleştirildi.

Fuarın açılışında bir konuşma yapan Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürü Sayın Arslan NARİN, fuarın ülkemizin en önemli organizasyonlarından biri olduğunu belirterek doğal taş sektörüne büyük katkı sağladığını ifade etti. Doğal taş madenciliğinin, tüm madencilik sektörü içinde üretim açısından büyük bir paya sahip olduğunu vurgulayan Sayın Narin, "Doğal taşa konu maden ruhsat sayısı 4.284'tür. Bu sayı tüm maden gruplarının 3'te 1'ine tekabül etmektedir. Bu rakamın 3.093'ü işletme ruhsatıdır. Bu ruhsatların 2.098'i işletme izinlidir. 2022 yılında bu ruhsatlardan yaklaşık 18 milyon 160 bin ton üretim gerçekleştirilmiştir." dedi.

Madenciliğin çevre hassasiyetinin ortaya konulması açısından rehabilite edilen maden sahalarını yerinde tespit ettiklerinin altını çizen Sayın Narin, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye Geneli Rehabilte Edilmiş Maden Sahaları ile Madencilik Sosyal Sorumluluk Projelerinin Tespiti Projesi (TÜRMES) kapsamında bugüne kadar 42 farklı ilde, 6.602 hektarlık rehabilite edilmiş maden sahalarına 18 milyon 59 bin ağaç dikildiğini tespit ettik."

Konuşmasının ardından fuar alanını ziyaret eden Sayın NARİN'e, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdür Yardımcıları Sayın Fatih DUMANLI, Sayın Devran ÜNLÜ ile Basın ve Halka İlişkiler Müşaviri Sayın Fatih PEKDEMİR eşlik etti.

Yerli ve yabancı çok sayıda katılımcının rağbet göstermesi beklenilen fuar, 20 Nisan 2024 tarihine kadar kapılarına ziyaretçilere açık tutacak.

Resim Galerisi

Her Hakkı Saklıdır , © MAPEG 2024