Madencilik sektörü, Yurt Madenciliği Geliştirme Vakfı ve TÜYAP tarafından 9-12 Aralık 2021 tarihlerinde İstanbul'da gerçekleştirilen 9. Maden Türkiye 2021 Fuarı'nda bir araya geldi.

 

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürü Sayın Cevat GENÇ'in de katıldığı fuarın açılışında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Prof. Dr. Şeref KALAYCI, geçmişte emek yoğun bir sektör olan madenciliğin otomasyon süreci ile makineleşmenin yoğun olduğu sektörlerden biri haline dönüştüğünü vurgulayarak, Yerli teknoloji hamlesinde insansız maden projeleri başlatmamızın zamanı geliyor. Odaklanmamız gereken diğer konu da temiz enerjidir. Otomasyon ve temiz enerji devrimi yakın gelecekte madencilik sektörünü etkileyecek 2 önemli unsur olacaktır dedi. Madenciliğin istihdam yaratma potansiyelinin son derece yüksek olduğunu ifade eden Sayın Kalaycı, Sanayiye, tarıma, enerjiye girdi sağlayan madenciliğin etkin bir planlama ve denetimle yapılması gerekir. Sektörün GSMH içerisindeki payı maalesef yüzde 1'ler civarındadır. Bu oranı artırmak zorundayız. Madenlerimizi `Önce insan, sonra çevre ve madencilik? parolasıyla işletmeye alıp hammadde şeklinde ihraç etmek yerine, ürüne dönüştürmek temel yaklaşımımız olmalıdır. Sektörün pandemi ile birlikte otomasyon ve temiz enerji devrimine odaklanması gerektiğinin altını çizen Sayın Kalaycı, Daha fazla maden üretimi için daha az insan daha fazla makinenin öne çıktığını görüyoruz. Dünyada insansız maden vizyonlarına rastlıyoruz. Bu sürecin farklı aşamalarıyla gelişimini sürdürdüğünü görüyoruz. OSB kümeleşmesi, önemli üniversiteler ve mekatronik bölümleriyle verimli çalışmalar yapmamız şart. İşçi başına üretimi artırırken makineyi daha çok çalıştırmayı planlamalıyız. Bunu madenlerde dijitalleşme ve otomasyon stratejisi olarak görmeliyiz. Madencilikle otomasyonu birleştirmeli, temiz enerjiye odaklanmalıyız. şeklinde konuştu.

 

Madencilik sektörü ile ilgili ürün ve hizmetlerin sergilendiği fuara, 27 farklı ülkeden 300'den fazla firma katılım sağladı.

Resim Galerisi

Her Hakkı Saklıdır , © MAPEG 2022