4 Aralık Dünya Madenciler Günü, Türkiye Kömür İşletmelerinin merkez binasında gerçekleştirilen etkinliklerle kutlandı.

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürü Sayın Cevat GENÇ ve Genel Müdür Yardımcısı Sayın Vedat YANIK'ın da katıldığı etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren TKİ Genel Müdürü Sayın Dr. Hasan Hüseyin ERDOĞAN, madencilik mesleğinin kalkınma için büyük önem taşıyan ve dünyanın en meşakkatli mesleklerinden biri olduğunu ifade ederek şunları kaydetti:

Dün olduğu gibi bugün de madencilik sektörü ve alın teriyle hayatımızın her alanına büyük katkılar sunarak kutsal bir mesleği icra eden madencilerimiz, vazgeçilmez bir konuma sahiptir. Yeraltı kaynaklarımızı bir sanatkâr gibi ince ince işleyerek çıkaran madencilerimize, toplum olarak bir vefa borcumuz olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Yerin metrelerce altında ülkemize hizmet etmek ve gelecek nesillere daha iyi bir Türkiye bırakmak için üretim yapan madencilerimizin gönüllerimizdeki yeri her zaman ayrı olacaktır.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Şeref KALAYCI ise yaptığı konuşmada, birçok sanayi kolunda gerekli hammaddenin tedarik edilmesini sağlayan madencilik sektörünün aynı zamanda dünyanın enerji ihtiyacının dörtte birini sağlayan kömürü de ürettiğini ifade etti.

Sayın KALAYCI sözlerine şu şekilde devam etti:

Dünyamızda son zamanlarda artan çevresel kaygılar madencilik sektöründe artık temiz kömür teknolojilerinin kullanılmasını bir zorunluluk haline getirmiştir. Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre dünya birincil enerji arzında yüzde 26, elektrik üretiminde ise yüzde 36 gibi ciddi bir payı olan kömür, yerli kaynaklarımız arasında çok önemli bir yere sahiptir. Yerlilik anlayışı ile gerçekleştirdiğimiz arama çalışmaları ile linyit rezervlerimiz 19,5 milyar tona, taş kömürü dâhil toplam kömür rezervimiz ise toplam 21 milyar tona ulaşmıştır diye konuştu.

4 Aralık Dünya Madenciler Günü etkinliğinde, TKİ bünyesinde oluşturulan ekipler tarafından halk oyunları gösterileri ve konser de gerçekleştirildi. 

Resim Galerisi

Her Hakkı Saklıdır , © MAPEG 2022